Z HISTORIE: POŠTA v Dolním Újezdě

02.12.2024

Pravidelná státní poštovní linka z Brna přes Litomyšl do Prahy byla zřízena v roce 1752. Poštovní stanice byla v č. 15 u České brány, kde dříve stával zájezdní hostinec "U bílého lva", kde dodnes po několika přestavbách litomyšlská pošta stojí.

Poštovní zásilky do naší obce od konce 18. století přinášeli poslové, později nazývaní "obecní zprávníci". Zpočátku donášeli poštu nepravidelně, později dvakrát týdně a od 2. poloviny 19. století zpravidla denně. Doručovali úřední korespondenci a ostatní poštovní zásilky. Posla si platil správce dvora a od 60. let i někteří obchodníci.

V druhé polovině 19. století se větší obce litomyšlského okresu snažily získat do okruhu tzv. rurální (kolující) pošty. Největší obce se snaží o zřízení vlastní pošty. Litomyšlská pošta je většinou proti, bojí se konkurence. Poštu se podařilo získat nejprve v Opatově r. 1854, a v Cerekvici v r. 1874.

V r. 1872 podává obecní úřad žádost o zřízení "Poslové pošty v Dolním Újezdě", neb tzv. kolující pošty pro blízké okolí, tj. obce Jarošov, Budislav, Sebranice, Poříčí, Mladočov, Horní Újezd, Desná, Seč Vidlatá, Jiříkov, Václavky a Osík.

Žádosti se několikrát opakovaly až do r. 1879. obecní zastupitelstvo měnilo několikrát doporučení, ve snaze prosadit za poštovního expedienta vdovu po obchodníkovi Antonínu Benišovi, Rozalii Benišovou v čp. 35. Aktivnějším byl nakonec obchodník obilím a výčepem lihovin Salomon Lengsfeld z čp. 284, a přesto, že byl židovské národnosti, dostal od obecního úřadu doporučení. Ten žádal kromě pošty i o přidělení telegrafního úřadu. K realizaci telegrafu však nedošlo pro vysoký náklad na stavbu vedení.

Dekret ustavující v Dolním Újezdě poštovním expedientem Salomona Lengsfelda vystavilo v Praze Vrchní poštovní ředitelství s platností od 1. června 1879.

Poštovní spojení s Litomyšlí bylo zpočátku zajišťováno pěším poslem a příležitostnou dopravou. Před rokem 1894 byl pěší posel denně odbavován dvakrát z Dolního Újezda a jednou z Litomyšle. Od 1. června 1903 jezdil poštovní vůz z Poličky přes Dolní Újezd do Litomyšle. Vozkou, neboli "poštovským", byl Karel Veit, zaměstnanec pošty Dolní Újezd.

Od 16. prosince 1906, kdy byla zřízena pošta v Osíku, zajišťovala poštovní spojení nadále tato poštovní poselská jízda z Dolního Újezda přes Osík do Litomyšle. Od 16. listopadu v průběhu I. světové války byla pošta dopravována poštovním vozem, vypravovaným z Poličky přes Dolní Újezd do Litomyšle.

V r. 1891 se pošta přestěhovala do nově přestavěného domu čp. 55, jehož nájemcem a později majitelem bylJosef Lengsfeld, zeť Salomona Lengsfelda. Po smrti Salomona Lengsfelda nastupuje 9. dubna 1891 na místo poštovního expedienta Marie Kundrátová z Vysokého nadJizerou. Úřad vykonávala do r. 1903. Po ní nastupuje 1. května 1903 poštovní expedientka Božena Vrbová. Působí zde do roku 1912, kdy odchází do Černilova. 8. prosince 1912 nastupuje poštmistr I. třídyJosef Bydžovský, ale již v roce 1913 odchází do obce Kruh v Podkrkonoší. Po něm nastupuje jako poštmistr Karolína Bártová, která téhož roku odchází do Bílé Třemešné.

Po Karolíně Bártové nastupuje poštmistr I. stupně František Vlach. Úřaduje však jen do 5. prosince 1915, kdy je povolán k armádě a odchází do Sat Poltenu, kde slouží u telegrafního regimentu. Zemřel brzy po válce následkem válečných útrap. Prvním poštovním doručovatelem je František Lebeda z čp. 61, asi od roku 1895 FrantišekJiskra z čp. 38, po roce 1900Jan Klaška z čp. 23.

Personál pošty v r. 1914: Poštmistr František Vlach, poštovní doručovatel Jan Vodehnal z Jiříkova, asistentka Anežka Holubová, poštovní doručovatel František Lněnička, Jan Žďára, Poštovský Karel Veit a poštovní doručovatelJosef Paclík.

V roce 1917: Poštovní doručovatel Jan Vodehnal, Jan Žďára, asistentka Vlasta Kašparová, poštovní doručovatelJosef Paclík, František Lněnička. 20. března 1916 nastupuje poštmistr Hugo Postl a působí zde do r. 1926. Dále vede poštu asistentka Pitlová do r. 1929, kdy zde krátce působí jako poštmistr Bohuslav Nádvorník, syn zdejšího učiteleJana Nádvorníka.

Od 16. října 1929 až do 2. listopadu 1955 zde působí poštmistr Alois Maška, který v obvodu litomyšlské pošty působí jako kontrolor a revident.Je to první poštmistr, který se aktivně zapojil do společenského života obce jako dlouholetý činovník v TJ Sokol a v Mysliveckém sdružení.

Pošta se po skončení války stěhuje do budovy hostince "U Kašparů" v čp. 337 a v roce 1934 do "staré školy", v té době již nazývané "Obecní dům". Zde několikrát měnila své místo a byla vlevo nebo vpravo na konci chodby v přízemí.

O prvních telefonech není mnoho zpráv. Citujeme proto z archívních materiálů:

Obzor Litomyšle, č. 16, rok 1910: ,,Po neúspěšné žádosti o přidělení telegrafního úřadu jedná se po roce 1900 o telefonní spojení. V roce 1910 byla příznivě vyřízena žádost o přidělení telefonní hovorny v Dolním Újezdě."

Stráž Východu, č. 11, rok 1914: ,,Telefonních stanic je v Litomyšli již 71, mimo ně zřídí se v tomto roce veřejné hovorny v Dolním Újezdě, Sebranicích, Morašicích a Sloupnici." Ve skutečnosti však k realizaci došlo až po skončení I. světové války, první telefon byl až na poště "U Kašparů". 

Převzato z knihy
Dolní Újezd 1167-2017